1 milyon nüfuslu ilçede 6989 bina riskli: ‘Yeni bir imar yasası şart’

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, İstanbul’da deprem olursa Türkiye’nin İstanbul’u kurtaramayacağını söyledi. “Küçükçekmece 38 kilometrekare içerisinde 1 milyon insanın yaşadığı bir yer” diyen Çebi, 6989 yapı için riskli başvurusu yapıldığını, binaların tümünün tarandığını belirtti. Çebi, yeni bir imar yasası çıkarılması gerektiğini söyledi.

Milliyet gazetesinden Elif Altın’a konuşan Çebi, “Kentsel dönüşüm başlı başına bir projedir. İstanbul’da böyle bir şey yok. İstanbul’un 39 ilçesinin 39’unun da ayrı özellikleri var” diyerek şunları söyledi:

“Birincisi zemin açısından farklılıklar var, ikincisi yapı stoğu açısından, üçüncüsü de yapı stoğunun eski olması açısından farklılar. Depreme ‘Geliyorsan gel, senden korkmuyoruz artık’ diyebilmemiz için yeni imar yasası olması, yenilenmesi, sıfırlanması lazım. İstanbul’a özel plan hazırlanması gerekiyor. Binaların iskanlarının da belli sürelerinin olması gerekiyor. Örneğin, 5 yıl mı süre. Kişi 5 yıl sonra yeniden müracaat edecek yeniden muayene edilecek, oraya ilgili mühendisler gelecek. Hiçbir sorun yoksa senin iskanını yenileyeceğiz. Ama sorun varsa bunun cezasını çekeceksiniz. Vatandaş, siyasetçi iş birliğinin sonucudur bu işler. Ama vatandaş masum değildir. Kimse kendini geri çekmesin. ‘Başkan ya ben sana boşuna mı oy verdim. Sen bize göndermişsin zabıtayı, biz çatıyı yükseltmişiz bir metre, ne olmuş’ diyebilir. Peki bunun karşısında ne yapacak siyasetçi; dik duracak. ‘Bir daha oy verme kardeşim bana’ diyecek. Kısa süre içerisinde depremi siyaset üstü kabul ederek bir çalışma yapılması lazım. Biz siyasetçiler biraz kenarda duralım, bilim insanları yapsın. Bizler onların aldıkları kararları uygulayalım. Zemin etüdü doğru olacak, zeminin iyileştirmesi doğru olacak, projeye uyacaksın ve bina sağlamdır o zaman.”

İstanbul’da seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirten Çebi, şunları söyledi:

“İstanbullular olarak, yaklaşan İstanbul depreminin hasarlarının minimum seviyeye indirilmesi açısından, devlet, devletin en yakın birimi olan Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, finans sektörü ve vatandaşın iş birliği ile bu depremi karşılayabiliriz. Bu birimlerin bir araya gelmesi gerekiyor. İşin içerisinde mutlaka vatandaş olmalı. İşin doğrusu şu; sonuç itibariyle ülkeyi merkezi iktidar olarak 20 yıldan fazladır yöneten parti bu işle ilgili herhangi bir atılım yapmadı. Bu parti yapmadı da belediyeler neler yaptı? Ya da devletin diğer kurumları neler yaptı? Bunların önünde yerel yönetimler geliyor. İşin doğrusu biz de kendimizi yakmadık. Yakılması gereken bir durumdur.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir