Google Yeni Duyurduğu Özelliği ile İntiharı Düşünen Kullanıcıları Engelleyebilecek!

Google, intihara meylli kullanıcıları fark edebilecek yeni bir özellik duyurdu. Bundan böyle intihar düşüncesinde olan kişiler böyle bir arama yaptığında Google bundan haberdar olacak ve diğerlerine yardım çağrısında bulunabilecek. İşte detaylar…

Google bir süredir intiharlar ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Örneğin Google arama motoruna ‘intihar etmek’ diye yazarsanız karşınıza çıkan ilk sayfa kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ‘Suicide.org’ olacaktır.

Teknoloji şirketi Google buna yönelik olarak, “Uluslararası İntiharı Önleme Derneği” ile iş birliği içerisinde çalışmaya başladı.

Buna göre Google kullanıcıların intihara meyilli aramalar yaptığını görebilecek.

İntihar ile ilgili aramaları olan kullanıcılara nları vazgeçirebilecek yardımlar isteyebilecekleri mesajlar yayınlayacak.

Dahası kullanıcıların bu mesajları ekranda görüntülenebilecek ve diğer kişiler intihar düşüncesinde olanlar için yardım çağrısında bulunabilecek.

Böylelikle bu kişilerin yakınları da durum hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Google üst yöneticilerinden Megan Jones Bell yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

İntiharın eşiğine gelen kişiler bu tür krizlerde ne yapacaklarını, kendilerini nasıl anlatacaklarını bilemeyecekleri için bu çalışmayı başlattık. Uluslararası İntiharı Önleme Derneği iş birliğinde oluşturulan mesajlar, insanların kendilerini kolayca ifade etmelerini sağlayacak.

Yeni özelliğin Türkiye’de nasıl uygulamaya döküleceği henüz bilinmiyor.

Ancak ABD’de şirket intihara meyilli kişileri tespit ederek intihar önleme merkezi olan Alo 988 ile anında iletişim kurulabiliyor.

Bu yeni uygulama hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir