“MOSSAD’a para karşılığı bilgi sağlama” operasyonunda gözaltına alınan şüpheliler adliyeye getirildi

T24 Haber Merkezi

Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2’si aynı soruşturma kapsamında cezaevinde bulunan 9 şüphelinin edindikleri bilgileri, özel dedektifler aracılığıyla MOSSAD’a sattığını söylediği bir açıklama yayımladı.

 

Bu operasyonun, İsrail istihbarat servisine bilgi aktarılmasıyla ilgili daha önce yaklaşık 130 şüpheliye yönelik düzenlenen operasyonların devamı olduğu bilgisine ulaşıldı. MİT, Aralık 2022’de MOSSAD’ın özel dedektif ve taktik elemanlarına yönelik operasyon düzenlemiş, gözaltına alınan 68 kişi hakkında da işlem yapılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi ile cezaevinden getirilen 2 şüphelinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı.

Şüpheliler, daha sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

MOSSAD’ın Türkiye’deki hedeflerini özel dedektifler aracılığıyla takip ettiğini belirleyen MİT, yaptığı çalışma kapsamında, İsrail istihbarat servisinin, irtibatlı olduğu özel dedektifler aracılığıyla hedeflerine yönelik biyografik bilgi toplama, keşif, tahkikat, fotoğraf-video dokümante, canlı takip, takip cihazı yerleştirme gibi faaliyetler yürüttüğünü belirlemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir