NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Finlandiya, yarın resmi olarak NATO’ya katılacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın yarın itibarıyla NATO üyeliğinin resmen ilan edileceğini belirtti.

Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargâhında 4-5 Nisan’da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ilk gününde Finlandiya’nın 31. üye olarak ilan edileceğini, bayrağının NATO karargâhına çekileceğini kaydeden Stoltenberg, bunun söz konusu ülkeyi daha güvenli, ittifakı da daha güçlü kılacağını vurguladı.

Stoltenberg, Türkiye’nin katılım protokolünü onaylamadığı İsveç’in üyelik sürecinin de en yakın zamanda tamamlanması yönünde bir kez daha çağrı yaptı.

Haziran 2022’de düzenlenen Madrid Zirvesi’nden hemen sonra NATO ülkelerinin çoğu, iki ülkenin üyelikleri için onay sürecini başlatmıştı. 20 NATO ülkesi temmuzda, dört ülke ağustosta, dört ülke de eylülde meclislerinde onay sürecini tamamladı.

Son olarak 27 Mart’ta Macaristan Meclisi, Finlandiya’nın üyeliğini onayladı. TBMM’deki onay da 30 Mart’ta çıktı. Böylece Finlandiya’nın NATO üyelik süreci, bir yıldan kısa sürede tamamlanarak ittifakın 74 yıllık tarihinde en hızlı ilerleyen üyelik süreçlerinden biri oldu.

Türkiye, Finlandiya’ya yeşil ışık yaksa da İsveç’in hala Ankara’nın terörle mücadele konusundaki taleplerini tam anlamıyla yerine getirmediğini savunuyor. Macaristan da henüz İsveç’in NATO katılım protokollerini ulusal meclisinden geçirmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir