Reddit halka arz oluyor, uzun süreli kullanıcılara hisse satın alma fırsatı sunuyor

Halka arz, Reddit’in gelecekteki büyüme planlarının ve teknoloji dünyasında daha da önemli bir oyuncu haline gelme hedefinin bir parçası. Kullanıcılarına sunulan bu fırsat, aynı zamanda onların platforma olan bağlılığını pekiştirmeyi ve Reddit topluluğunun bir parçası olmanın verdiği aidiyet hissini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Yıllardır süregelen spekülasyonların ardından Reddit, New York Borsası’nda Halka Arz (IPO) için resmi belgeleri sundu. Şirket, hisse senedi sembolü olarak RDDT kullanmayı planlarken, uzun süredir platformda yer alan bazı kullanıcılara da hisse satın alma fırsatı sunacak.

Reddit’in CEO’su Steve Huffman, SEC ile yapılan S-1 dosyalama notunda, uzun süreli kullanıcıların platformdaki toplulukları üzerinde “derin bir sahiplenme hissi” duyduklarını belirtti. Huffman, “Bu sahiplenme hissinin gerçek sahiplikte yansıtılmasını istiyoruz – kullanıcılarımızın aynı zamanda sahiplerimiz olmasını,” yazdı. Bu düşünceyle, Reddit’e katkıda bulunan kullanıcıları ve moderatörleri, yatırımcılarımızla birlikte IPO’muzda hisse satın almaya davet etmekten heyecan duyuyoruz.”

Reddit halka arz oluyor, uzun süreli kullanıcılara hisse satın alma fırsatı sunuyor

Şirket, katılabilecek kullanıcı sayısı hakkında bir bilgi vermedi ancak uygun kullanıcıların karma puanlarına göre belirleneceğini, “moderatör katkılarının ise üyelik ve moderatör eylemleri ile ölçüleceğini” belirtti.

Dosyalama, Reddit’in işleyişi hakkında yeni detaylar da sunuyor. Şirket, Aralık ayında 500 milyon ziyaretçi çekti ve son zamanlarda günlük ortalama 73 milyon “aktif benzersiz” ziyaretçi sayısını aştı. 2023’te şirket, 804 milyon dolar gelir elde etti (Reddit henüz kar elde etmedi). Doküman ayrıca, şirketin gelecekte gelirlerini genişletmeyi amaçlarken içeriğini lisanslamak için yapay zeka şirketleriyle anlaşmalar “araştırdığını” belirtiyor.

Günün ilerleyen saatlerinde, Reddit ve Google’ın yıllık yaklaşık 60 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaptıkları duyuruldu. Şirket, “Büyüyen platform verilerimizin, önde gelen büyük dil modellerinin (‘LLM’) eğitiminde anahtar bir öğe olacağına ve Reddit için ek bir monetizasyon kanalı oluşturacağına inanıyoruz,” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir